Достапни линкови

logo-print

Папандреу во Вашингтон ја повторил грчката позиција за името


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу потврдил дека на средбите во Вашингтон со американскиот претседател Барак Обама и со државниот секретар Хилари Клинтон станало збор за прашањето за името. Во изјавата за новинарите на крајот од посетата, како што пренесуваат грчките медиуми, Папандреу не изнесол детали од разговорите, но посочил дека пред Обама и Клинтон ја претставил грчката црвена линија за заедничко прифатливо име со географска одредница за севкупна употреба. Американците, според Папандреу, ја разбрале грчката позиција и ги поддржале напорите за решавање на проблемот.
XS
SM
MD
LG