Достапни линкови

logo-print

Партијата на Јанукович формира нова коалиција


Партијата на новиот украински претседател Виктор Јанукович успеа да формира ново мнозинство во парламентот. Коалицијата се очекува да номинира нов премиер кој треба да ја замени Јулија Тимошенко. Како можен премиер се спомнува поранешниот министер за финасии Микола Азаров, близок соработник на новиот шеф на државата. Јанукович пред еден месец ја победи Тимошенко на претседателските избори, по што таа го загуби парламентарното мнозинство.
XS
SM
MD
LG