Достапни линкови

logo-print

Карзаи во посета на Пакистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи пристигнал во посета на Пакистан. Според аналитичарите, разговорите меѓу Карзаи и пакистанските власти , ќе бидат фокусирани на тоа, дали Исламабад може да одигра некаква улога во напорите за помирување меѓу Талибанците и авганистанската влада.Карзаи веќе се состанал со пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари, кој истакнал дека двете земји треба да соработуваат. Во последно време, во Пакистан беа уапсени неколку авганистански Талибанците, меѓу кои и еден челник на милитантите.
XS
SM
MD
LG