Достапни линкови

logo-print

Карзаи во посета на Пакистан


Авганистанкиот претседател Хамид Карзаи пристигна во Исламабад каде се очекува да разговара со пакистанските власти за нивната улога во разговорите со Талибаците. Претходно Кабул тврдеше дека Исламабад не презема доволно мерки за да ги елиминира талибанските оперативци на пакистанската територија. Авганистанските власти побараа екстрадирање на талибански командант и 40-тина талибански затвореници кои сега се наоѓаат во пакистанките затвори.
XS
SM
MD
LG