Достапни линкови

logo-print

Европскиот Парламент го осудува гонењето на малцинството во Белорусија


Европскиот Парламент го осудува гонењето на етничките Полјаци во Белорусија. Во резолуцијата усвоена на седница во Стразбур, европратениците изразија „голема загриженост“ за кршењето на човековите права во Белорусија и побараа да им се врати имотот на неофицијалната културна организација, Сојуз на Полјаци во Белорусија. Односите на Брисел со Минск засега се заладени јавуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG