Достапни линкови

logo-print

Руската ТВ Планета треба да плати отштета поради клевета


Рускиот државен медиум треба да му исплати отштета од 225 илјади долари на прогонетиот руски тајкун , Борис Березовски. Оваа пресуда ја донесе лондонскиот Суд. Руската телевизија ТВ Планета беше обвинета за клевета поради објавена сторија во која се вели дека Березовски стои зад убиството на рускиот агент, Александар Литвиненко. Руската телевизија бараше од судот да го отфрли овој случај и го бојкотираше судењето, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG