Достапни линкови

logo-print

Киргистан ја подржува обновата на Авганистан


Главниот командант на американската Централна Команда, Генерал Дејвид Петреус денеска во Киргистан се среќава со Претседателот Курманбег Бакиев. Од канцеларијата на Бакиев е соопштено дека Бишкек ќе продлжи со подршката за обнова на Авганистан заедно со меѓународната заедница. Минатата недела САД објавија дека ќе градат анти терористички тренинг центар во Баткен во јужниот дел на земјата. САД и Русија имаат воздушни бази во Киргистан.
XS
SM
MD
LG