Достапни линкови

logo-print

67 години од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка


Еврејската заедница во Република Македонија одбележува 67 години од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. По наредба на бугарската влада, ноќта меѓу 10 и 11 март 1943 година биле уапсени речиси сите Евреи, или 98 проценти од еврејската популација во Македонија.
XS
SM
MD
LG