Достапни линкови

logo-print

Иранскиот Претседател Ахмадинеџат пристигна во Авганистан


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад пристигна во Авганистан, на разговори со својот колега Хамид Карзаи. Ова е прва посета на Ахмадинеџад откако и двајцата претседатели лани беа реизбрани на спорни избори. Посетата на Ахмадонеџад коинцидира со посетата на американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, кој во Авганистан е во преглед на операциите на американските сили. Авганистанскиот Претседател Хамид Карзаи пак, попладнето ќе отпатува за Пакистан на разговори за можната улога на оваа земја во преговорите со талибанците.
XS
SM
MD
LG