Достапни линкови

logo-print

Проблем во преговорите за нуклерно разоружување


Американските и руските преговарачи се сретнаа во Женева за да ги продолжат преговорите за намалување на нуклеарното оружје. Двете земји се обидуваат да постигнат нов договор со кој ќе се прецизира по колку боеви глави смее да има секоја од нив. Новинските агенции известуваат дека еден од проблемите во преговорите е руската загриженост за поставувањето на американскиот антиракетен штит во Европа.
XS
SM
MD
LG