Достапни линкови

logo-print

Украина донесе нов закон за формирање влада


Украинскиот Парламент денеска донесе закон со кој се олеснуваат правилата за создавање на владеачка коалиција, односно пратениците поединечно може да преминуваат во други партии.Со примената на новиот закон се овозможува партијата на новоизбраниот претседател Виктор Јанукович, да формира парламентарно мнозинството. Пратениците во наредниве 30 дена треба да формираат нова коалиција и за два месеци треба да креираат нова Влада.
XS
SM
MD
LG