Достапни линкови

logo-print

Израел ќе гради нуклеарна централа


Израелскиот министер за инфраструктура Узи Ландау изјави денеска во Париз дека неговата земја планира изградба на нуклеарна централа, под меѓународна контрола. На конференцијата за нуклеарна енергија во Париз, Ландау изјави дека изградбата на нуклеарен рактор за производство на електрична енергија би му овозможило на Израел поголема енергетска независност.
XS
SM
MD
LG