Достапни линкови

logo-print

Карзаи побара реинтегрирање на Талибанците во општеството


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи најави денеска мировна конференцијакоја ќе се одржи на 29-ти април во Кабул. На таа конференција планирано е да се разговара за реинтеграција на Талибанците во општеството. Карзаи во присуство на американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс истакна дека мировната понуда за Талибанците ќе ги прифати сите кои го прифаќаат уставот на земјата и ќе ги отфрлат врските со Ал Каеда и останатите терористички групи.
XS
SM
MD
LG