Достапни линкови

logo-print

Почна судски процес против обвинети за планирање терористички напад


Во Белгија започна судењето на 9 луѓе кои се осомничени дека се поврзани со Ал Каеда. Еден од нив е обвинет за планирање на самоубиствен бомбашки напад. Малика ел Арауд и нејзиниот сопруг Моез Гарсалоу се на обвинителна клупа за водење на терористичка група.Деветмината обвинети се уапсени во рација спроведена во Белгија. Пресудата се очекува кон крајот на април известуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG