Достапни линкови

logo-print

Саркози бара повеќе пари за развој на нуклеарна технологија


Францускиот претседател Никола Саркози изјави денеска дека меѓународните организации како Светската Банка треба да инвестираат во развој на цивилната употреба на нуклеарна енергија. Саркози додаде дека развојот на цивилната употреба на нуклеарната енергија може многу да помогне во намалувањето на глобалното затоплување.Саркози во својот говор пред претставниците на 65 земји на отворањето на конференцијата во Париз најави дека Франција ќе отвори институт за промоција на нуклеарната технологија.Домаќин на конференцијта е Организацијата за бебедност и соработка на Европа.
Франција има 58 нулерани реактори кои произведуваат енергија за задоволување на 75 проценти од потребите на жителите.
XS
SM
MD
LG