Достапни линкови

logo-print

Тридневана жалост во Чиле


Властите во Чиле прогласија тридневна жалост за жртвите од разурнувачкиот земјотрес што ја погоди земјата на 27 февруари.Најмалку 450 луѓе загина од земјотресот додека цунамито што следуваше по него однесе уште 300 други жртви. Водените бранови и земјотресот со сила од 8,8 степени по Рихеровата скала, уништија стотици илјади домови и разни инфраструктурни објекти.
XS
SM
MD
LG