Достапни линкови

logo-print

Откриена главната пречка за новиот СТАРТ договор


Заменик шефот на Рускиот совет за безбедност генерал Јури Балуевски соопшти дека американското одбивање да ја признае врската меѓу офанзивните и дефанзивните системи го забавува прогресот во американско руските преговори за постигнување нов договор за стартегиското оружје. Вашингтон и Москва преговораат за договор кој ќе го наследи претходниот СТАРТ чија важност истече во минатиот декември. Во наредната недела во Женева треба да се одржи уште една рунда разговори меѓу двете страни.
XS
SM
MD
LG