Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент ги одобри новите кризни мерки


Грчкиот парламент денеска го одобри пакетот ригорозни мерки за кратење на државните трошоци. Против пакетот се синдикатите кои денеска протестираа пред парламентот. Во текот на протестите непознати напаѓачи претепале еден од лидерите на синдикатите, а имало и судири меѓу демонстрантите и полицијата. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска e во Берлин во барање германска поддршка за напорите на владата да се справи со финансиката криза.
XS
SM
MD
LG