Достапни линкови

logo-print

Браун ќе сведочи за Ирак


Британскиот премиер Гордон Браун денеска треба да даде докази за неговата улога во настаните кои доведоа до војната во Ирак. Браун во 2003 година беше британски министер за финансии. Тој требаше да се појави пред Анкетната комисија по општите избори кои се најавени за мај годинава, но под притисок на неговите политички ривали се согласи тоа да го стори сега. Пред истата комисија во јануари се појави и поранешниот премиер Тони Блер.
XS
SM
MD
LG