Достапни линкови

logo-print

ССМ бара повлекување на предлог законот за државните службеници


Сојузот на синдикати на Македониј побара да се повлече предлог законот за јавни службеници од собраниска процедура.Потпаролот на Сојузот, Милан Живковиќ бара да се органзира широка јавна дебат за овој предлог закон затоа што какако што вели ќе се внесе голем хаос во јавната администрација и судбината на службениците ќе биде ставена во рацете функционерите.Живковиќ додаде дека предлогот е непрезен , нејасен и речиси секој член во него е спорен од уставен аспект.
XS
SM
MD
LG