Достапни линкови

logo-print

Турција бара од САД да не гласа за резолуција за геноцит


Турција ги предупреди Соединетите Американски Држави дека аkо во Конгресот биде изгласана резолуцијата со која убиствата на Ерменците за време на Првата Светсka Војна се прогласат за геноцит, такво нешто ќе ги наруши односите на двете земји. Турските медиуми јавуваат дека претседателот Абдулах Ѓул во телефонски разговор побарал од својот американски колега, Барак Обама да го блокира овој процес. Американскиот комитетот за надворешни работи треба во текот на денов да гласа за оваа резлоуција.
XS
SM
MD
LG