Достапни линкови

logo-print

Осудено ослободувањето на полицаец кој уби новинар во Ингушетија


Активистите за човекови права го осудија ослободувањето на полицаецот кој застрела еден реномиран новинар во рускиот јужен регион Ингушетија. Полицецот Ибрахим Јевлојев беше пуштен на слобода во вторникот по поминати три месеци во затвор за убиството на уредникот на еден опозициски веб сајт Магомед Јевлојев во август 2008 година. Американскиот комитет за правата на новинарите соопшти дека одлуката на судот може да го зголеми насилството врз новинарите во Русија.
XS
SM
MD
LG