Достапни линкови

logo-print

Комитет на Конгресот на САД ќе се изјасни за убиствата на Ерменци


Комитетот за надворешни работи на американскиот Конгрес треба да гласа за резолуцијата со која ќе бидат прогласени за геноцид убиствата на Ерменци од страна на турските сили за време на Првата Светска Војна. Турските власти предупредија дека нивната соработка со Соединетите Држави ќе биде нарушена доколку комитетот за надворешни работи ја поддржи резолуцијата. Директорите на американските воздухопловни одбранбени сили соопштија дека резолуцијата може да доведе до прекин на односите меѓу САД и Турција.
XS
SM
MD
LG