Достапни линкови

logo-print

Норвешка ќе брка ирански дипломат од земјата


Норвешкото министерство за надворешни работи соопшти дека ќе побара од еден ирански дипломат да ја напушти земјата. Во соопштението не е наведено името на дипломатот, но стои дека оваа одлука следи по барањето на Техеран, норвешки дипломат да си замине од таму.
Понатаму во соопштението се вели дека причина за ваквите случување е барањето на Иран, од норвешкиот амбасадор со седиште во Техеран да протетстира во Норвешка против одлуката да му се даде политички азил на ирански генерал.
XS
SM
MD
LG