Достапни линкови

logo-print

Босна бара екстрадиција на Ејуп Ганиќ


Босна официјлно побара денска од Велика Британија екстрадиција на поранешниот лидер на муслиманите Ејуп Ганиќ. Ганиќ бил уаспсен во Лондон поради потерница од Србија за воени злостортва во време на Воениот конфликт во Босна. Властите во БиХ сметаат дека тој треба да биде екстрадиран во Босна, а не во Србија. Ганиќ е во притвор и ќе треба да се појави на суд на 29-ти март.
XS
SM
MD
LG