Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент изгласа недоверба на Владата на Тимошенко


Украинскиот парламент денеска изгласа недоверба на Владата барајќи од премиерката Јулија Тимошенко да ја напушти функцијта.Тимошенко пред пратениците изјави дека ќе го напушти кабинетот и дека нејзината партија ќе прејде во опозиција. Пратениците во наредниве 30 дена треба да формираат нова коалиција и за два месеци треба да креираат нова Влада. Ако пратениците не ги извршат своите обврски, украинскиот претседател Виктор Јанукович има право да свика вонредни парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG