Достапни линкови

logo-print

Таџикистанската опозиција ќе тужи за фалсификување на избори


Таџикистанската изборна комисија соопшти дека на парламентарните избори победи партијата на актуелниот претседател Емомали Рахмон со што доби 53 пратенички места од можни 63. Западните набљудувачи тврдат дека изборите во Таџикистан не се регуларни. Таџикистанската опозицијата најави дека ќе поднесе тужба против изборната комисија поради фалсификување на избори.
XS
SM
MD
LG