Достапни линкови

logo-print

Авганистан забрани директно пренесување на напади на милитантите


Авганистанската разузнавачка служба соопшти дека забранува медиумско пренесување во живо на напади на бунтовниците, бидејќи тоа би можело да им помогне на милитантите. Имено, како што се наведува, таквото директно пренесување им ја открива на бунтовниците тактиката на можниот контра напад на авганистанските сили. Во веста не се наведува како е можно да се спроведува забраната до која дојде три дена откако талибански бомбаши самоубијци извршија напад во Кабул при што загинаа 16 луѓе, повеќето странски државјани.
XS
SM
MD
LG