Достапни линкови

logo-print

Еден од лидерите на ХАМАС се откажал од синот


Еден од основачите на ХАМАС шеик Хасан Јусуф синоќа јавно се откажал од неговиот син Мусаб откако тој претходно призна дека тајно соработувал со израелската тајна служба, јавуваат агенциите. Јусуф тоа го сторил во писмо објавено на интернет страницата на ХАМАС. Оваа палестинска организација додава дека писмото било прокриумчарено од еден затвор во Израел каде што тој отслужува казна од шест години. Неговиот син Мосаб пред три години преминал во христијанска вера и се преселил во Калифорнија, а деновиве јавно призна дека бил информатор на израелската агенција Шин Бет.
XS
SM
MD
LG