Достапни линкови

logo-print

Одложено востоличувањето на српскиот патријарх во Косово


Востоличувањето на новиот српски патријарх Иринеј, што требаше да се одржи во Косово во април е одложено. Српската православна црква соопшти дека одложувањето е поради немањето време, потребно да се организира таква церемонија.
Првиот дел од церемонијата на востоличување се одржа во Белград, но вториот дел традиционално се одржува во Пеќ.
XS
SM
MD
LG