Достапни линкови

logo-print

Чешка компанија не може да си ги наплати сметките на Балканот


Чешката енергетска компанија ЧЕЗ соопшти дека има проблеми со наплата на испорачаната струја на балканскиот пазар.Потпаролката на комапнијата, Ева Новакова изјави дека романските претпријатија им должат 38 милиони евра, додека во Бугарија половина од испорачаната струја не е платена. Таа додаде дека во Албанија проблемот е поинаков, таму за околу 40 проценти од елекртичната енергијата нема наплата затоа што потрошувачите нелегално ја користат струјата.
XS
SM
MD
LG