Достапни линкови

logo-print

Чилеанската морнарица задоцнила со предупредувањето за цунами


Министерството за одбрана на Чиле оцени дека државната морнарица направила грешка со тоа што веднаш не излегла со предупредување за цунами по земјотресот што ја погоди таа земја. Агенциите јавуваат дека над 700 луѓе загинале во земјотресот со интензитет од 8,8 степени, од кои повеќе од 300 луѓе во рибарските села покрај брегот загинале погодени од земјотресот и од цунамито. Министерството за одбрана на прес конференција соопшти дека морнарицата ја потврдила својата грешка. И покрај предупредувањата за цунами, викендов само помали бранови минаа низ Хаваи, Австралија, Јапонија и Русија.
XS
SM
MD
LG