Достапни линкови

logo-print

Невремето во Франција уби најмалку 14 лица


Француските медиуми јавуваат дека најмалку 14 луѓе загинале во силното невреме што ја зафати Франција вчера вечерта. Илјадници домови останале без електрична енергија и многу куќи се уништени во западниот дел на земјата од силните ветрови со брзина од 150 километри на час. Новинските агенции јавуваат дека досега ова е најстрашната бура што ја зафати Франција во последниве 10-тина години. Во последното невреме во 1999 година загинаа 92 лица.
XS
SM
MD
LG