Достапни линкови

logo-print

Бунтовниците во Иран транспарентно си избраа лидер


Исламистичката бунтовничка група која оперира во југоисточниот дел на Иран објави на својата веб страна дека избра нов лидер. Асошиејтет прес известува дека за нов лидер е избран Моџамед ал Хаџ Џахир откако нивниот претходен водач е заробен од иранските безбедносни сили. Во пораката што е објавена на интернет страната на бунтовничката група се вели дека ќе продолжат да се борат за правата на сунитското муслиманско малцинство.
XS
SM
MD
LG