Достапни линкови

logo-print

Пакистан ќе размислува за екстрадирање на Талибанците во Авганистан


Пакистан денеска соопшти дека ќе го разгледа барањето на Авганистан да екстрадира талибански командант кој бил уапсен минатиот месец во Пакистан.Но пакистанските власти истакнаа дека доколку талибанскиот командат извршил некокво злостортво во земјата прво ќе му се суди таму. Претходно авганистанските власти соопштија дека двете влади веќе постигнале начелна согласнот за екстрадиција на Мула Абдул Гани Барадар како и за уште 42-ца други талибанци кои се уапсени во Авганистан.
XS
SM
MD
LG