Достапни линкови

logo-print

Инагурација на Јанукович за претседател на Украина


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува на инагурацијата на новоизбраниот претседател на Украина, Виктор Јaнукович. Јанукович треба да положи свечена заклетва како четврти претседател на Украина. Во меѓувреме продолжува политички спор со неговиот ривал, премиерот Јулија Тимошенко. Јанукович ќе ја положи заклетвата во присуство на повеќе претседатели на странски држави , министерот за надворешни работи на ЕУ, Кетрин Ештон, советникот на американската национална безбедност Џејмс Џонс, и претседател на рускиот парламент Борис Гризлов
XS
SM
MD
LG