Достапни линкови

logo-print

Ел Барадеј ќе ја предводи опозицијата во Египет


Околу 30 политичари припадници на опозицијата во Египет се согласиле да формираат коалиција за политички промени, предводена од поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија, Мохамед Ел Барадеј. Претставници на опозицијата имале средба со Ел Барадеј , и побарале да се започне со кампања за уставни промени пред парламентарните избори закажани за оваа година и пред претседателските избори закажани за 2011-та. Некои од политичарите вклучени во разговорите, за новинската агенција Ројтерс, изјавиле дека формирањето на "Национална Коалицијата за промени", предводена од Ел Барадеј, ќе има за цел да го предизвика Хосни Мубарак кој е претседател на земјата речиси три децении.

XS
SM
MD
LG