Достапни линкови

logo-print

Белоруската опозицијата тврди дека Владата води војна со малцинството


Белоруската опозиција го осуди денеска сузбивањето на полското малцинство во земјата. Лидерот на опозициска партија, Александар Милинмкевич денеска во Брисел изјави дека конфликтот оди подалеку од етнички поделби, оти тоа е војна на Белорусија со граѓанска организација. Лидерот на сојузот на етнички Полјаци во Белорусија, Анѓелика Борис изјави дека Белорусија постојано ги крши човековите права на своето малцинство.
XS
SM
MD
LG