Достапни линкови

logo-print

Во Бугарија ќе се основа Здружение на Срби


Српското министертво за дијаспора денеска соопшти дека во Бугарија до крајот на месецов ќе се формира првото здружение на Срби во Бугарија. Во соопштението се вели дека е одржан првиот состанок во Софија за основање на здружението. Според податоците на ова министертво во Бугарија живеат околу 1 500 Срби.
XS
SM
MD
LG