Достапни линкови

logo-print

Нимиц на средба со премиерот Груевски


Посредникот во македонско грчките разговори за името Метју Нимиц, по вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, денеска ќе се срeтне со премиерот Никола Груевски. Нимиц вчера изјави дека не носи нов предлог, но има идеи кои можат да го придвижат процесот. Според Нимиц, страните можат да постигнат решение за името за релативно кратко време. Тој в петок ќе ја посети Атина каде што ќе се сретне со премиерот Јоргос Папандреу и со алтернативниот министер за надворешни работи Димитрис Друцас.
XS
SM
MD
LG