Достапни линкови

logo-print

Во турски рудник загинаа 17 рудари


Во експлозија во рудник во северозападна Турција загинале 17 рудари, од кои петмина откако биле хоспитализирани. Градоначалникот на Дурсунбеј, Рухи Јилмаз, соопшти дека во моментот на несреќата во рудникот на 250 метри под површината се наоѓале 51 рудар. Несреќите во турските рудници се честа појава поради лошите услови во нив. Пред два месеца во рудник за јаглен во близина на Бурса, 19 рудари загинаа при експлозија на динамит.
XS
SM
MD
LG