Достапни линкови

logo-print

Жени ќе служат во американските воени подморници


Американскиот секретаријат за одбрана предложи укинување на децениската забрана за жените да служат во подморниците на морнарицата на САД. Секретарот за одбрана Роберт Гејтс за тоа со писмо го известил Конгресот, кој има 30 дена да донесе одлука. Со тоа ќе биде укината и последната забрана за жените за служење на пловните објекти на морнарицата.
XS
SM
MD
LG