Достапни линкови

logo-print

Романија со нов проект за транспорт на течен гас


Проектот за транспорт на течен гас кој ќе минува низ Романија може да биде готов пред проектот Набуко. Ова денеска го соопшти романското министертво за економија. Во соопштението стои дека во март, Романија, Азербејџан и Грузија ќе потпишат договор за соработка за овој проект.Според нивниот договор ќе треба да се изградат два терминала за течен гас во Романија и еден во Грузија. Предвидените инвестиции за овие терминали чинат околу 5 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG