Достапни линкови

logo-print

Под истрага 50 турски офицери за заговор против владата


Обвинителството во Турција испрашува околу 50 воени лица кои наводно планирале да ја урнат владата со исламски корени. Меѓу притворените за заговор, најмалку 14 се актуелни и поранешни високи воени офицери. Обвинителство ја започна постапката пред две години. Критичарите велат дека владата го користи случајот за борба против опозицијата. Во Турција на армијата се гледа како на заштитник на секуларните традиции на земјата и таа отстрани четири влади од 1960 година.
XS
SM
MD
LG