Достапни линкови

logo-print

Заробен лидерот на бунтот во југоисточен Иран


Иранското државно радио јави дека дека силите за безбедност го уапсиле Абдулмалик Риги - лидер на опозициска група сунити Јундалах кои превзеле оружен бунт во југоисточен Иран. Оваа група, осомничена за врски со Ал Каеда ја презеде одговорноста за неколку бомбашки напади во Иран, во кои загинаа десетици лица во последните години.
XS
SM
MD
LG