Достапни линкови

logo-print

Уапсени за обид за државен удар во Турција


Турскиот премиер Реџеп Ердоган денеска изјави дека во Анкара се уапсени повеќе од 40 луѓе кои се осомничени за заговор против државата и сегашната Влада. Ердоган додаде дека тие се обвинети за обид за дестабилизирање на состојбата во земјата со што би и овозможиле на Војската да ја преземе власта. Меѓу уапсените се и тројца генерали и 10-тина воени официри. Шефот на војската ги отфрли обвинувањата, тврдејќи дека вклучувањето на војската во државен удар е минато. Турската војска во последниве 40 години има симнато четири владини структури од државниот престол.
XS
SM
MD
LG