Достапни линкови

logo-print

Полска бара помош од ЕУ за проблемот со Белорусија


Полска денеска побара од Европската Унија да ја убеди Белорусија да престане со гонењето и казнувањето на полското малцинство во земјата. Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски, денеска пред состанокот на министерите за надворешни работи во Брисел, изјави дека е потребно „да и се покаже на Белорусија какви можности пропушта со водењето на сегашната политика на гонење“. Белоруската полиција досега уапси голем број на активисти на забранетиот Сојуз на етнички Полјаци.
XS
SM
MD
LG