Достапни линкови

logo-print

Тројца кандидати за премиер на Украина


Украинскиот претседател Виктор Јанкукович објави имиња на тројца кандидати за премиерската функција во земјата. Тој изјави дека го поддржува бизнисменот Сергеј Тигипко, поранешниот министер за надворешни работи Арсениј Јатсењук и припадникот на неговата партија поранешниот министер за финансии Микола Азаров. Тигипко и Јатсењук изјавија дека тие се прагматичари кои ќе можат да спроведат тешки реформи во земјата.
XS
SM
MD
LG