Достапни линкови

logo-print

Нов закон за жените во Саудиска Арабија


Министертвото за правда на Саудиска Арабија подготвува закон со кој за прв пат ќе им се дозволи на адвокатките да бранат случаи во суд, јавува новинската агенција Асошиетет прес. До сега правничките можеа да работат во владини и судски канцеларии како помошнички, но не им беше дозволено да учествуваат дирекно во судските процеси.
XS
SM
MD
LG