Достапни линкови

logo-print

Врховниот суд во Украина го одобри барањето на Тимошенко


Врховниот Суд на Украина се согласи да престане судскиот процес по жалбата на премиерката Јулија Тимошенко за поништување на изборните резултати. Претходно Тимошенко изјави дека го повлекува барањето да се поништат резултатите, според кои, на претседателските избори победи нејзиниот ривал Виктор Јанукович. Таа додаде дека тоа го направила оти не верува дека ќе има фер судење, па судиите само ќе се обиделе да покажат дека изборите поминале на легален начин .
XS
SM
MD
LG